Ask Me Help Desk

Ask Me Help Desk (https://www.askmehelpdesk.com/forum.php)
-   Accounting (https://www.askmehelpdesk.com/forumdisplay.php?f=19)
-   -   At the end of January, Mineral Labs had inventory of 725 units, which cost $10 per un (https://www.askmehelpdesk.com/showthread.php?t=644715)

  • Mar 19, 2012, 09:18 PM
    Msleebizz
    At the end of January, Mineral Labs had inventory of 725 units, which cost $10 per un
    At the end of January, Mineral Labs had inventory of 725 units, which cost $10 per unit to produce. During February the company produced 650 units at a cost of $14 per unit. If the firm sold 1,000 units in February, what was the cost of goods sold?

    a. Assume LIFO inventory accounting.
    b. Assume FIFO inventory accounting.

  • All times are GMT -7. The time now is 03:39 AM.