A store mixes red fescue worth $12 per pound and chewings fescue worth $15 per pound. The mixture it to sell for $14 per pound. Find how much of each should be used to make a 228 pound mixture
![]() |
A store mixes red fescue worth $12 per pound and chewings fescue worth $15 per pound. The mixture it to sell for $14 per pound. Find how much of each should be used to make a 228 pound mixture
Let the amount of the red fescue be 'a' and that of the other be 'b'
The total mixture will have a mass of a + b = 228
Then, their price will be related to their mass.
1 pound -> $12
a pounds -> 12a
So, b pounds -> 15b
So that:
12a + 15b = 14
You have two equations with two unknowns. Find a and b using simultaneous equations :)
All times are GMT -7. The time now is 02:22 AM. |