If materials cost $80, labor cost $15, and you want $125 profit per unit, how would you determine the markup on the material?
![]() |
If materials cost $80, labor cost $15, and you want $125 profit per unit, how would you determine the markup on the material?
Read this first: Expectations for the Homework Help board
--------------------------------------------------------------------------------
Do not simply retype or paste a question from your book or study material
We won't do your homework questions for you.
You were given the assignment for you to learn.
If you come up with your own answer and post it for us to critique that is within reason.
If you have some SPECIFIC questions that you couldn't find or didn't understand, we may help with that.
But this is your assignment, so show us you have at least attempted to complete it on your own.
Thank you.
All times are GMT -7. The time now is 03:04 AM. |