How do you compute unit cost?
![]() |
How do you compute unit cost?
all costs incurred for producing the units are clubbed together and divided by the number of units produced.
cost may be varible and fixed costs.
cost per unit = total cost / number of units produced.
All times are GMT -7. The time now is 09:36 PM. |