Ask Me Help Desk

Ask Me Help Desk (https://www.askmehelpdesk.com/forum.php)
-   Accounting (https://www.askmehelpdesk.com/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Costs per equivalent unit (https://www.askmehelpdesk.com/showthread.php?t=478985)

  • Jun 12, 2010, 03:04 PM
    Rockhead83
    costs per equivalent unit
    Hello -

    I need help with this homework question in my accounting class:

    Thanks in advance!

    Mixing Department data:
    Beginning Inventory Goods in Process:
    3000 units, 2/3 complete:
    Materials cost (100% of materials have been added): $7,500
    Conversion cost (DL and FOH) $ 6,000
    Added during the period:
    10,000 units valued at $26,000.
    Additional costs incurred this period in finishing Dept:
    Direct Labor: $20,000
    Factory Overhead: $11,000
    11,500 units were completed during the period
    Ending inventory, Mixing Dept:
    1,500 units were 1/2 completed

    All direct materials are added at the beginning of the process.
    The weighted average cost method is used.
    The conversion cost per equivalent unit (to the nearest cent) would be:
  • Jun 13, 2010, 06:00 AM
    rehmanvohra

    We surely will help you, but you must provide your attempt to solve the problem.

  • All times are GMT -7. The time now is 09:06 AM.