first of I have no idea if I posted this in the right forum. I apologize if I haven't.
how do I find the linear cost equation for the following problem
you will need to buy a power mower for $635. Every time you mow a lawn, you will spend $0.40 on gasoline. You decide to charge a flat rate of $15 dollars for mowing a lawn.
also how can I find the revenue equation.
any help will be appreciated. Thank you