Pl balance 100 rs & 100 fruits
If per mango prices is 5 rs
Per jamuns prices is 1 rs
& 20 bananas cost is 1 rs
![]() |
Pl balance 100 rs & 100 fruits
If per mango prices is 5 rs
Per jamuns prices is 1 rs
& 20 bananas cost is 1 rs
Pl balance 100 rs & 100 fruits
If per mango prices is 5 rs
Per jamuns prices is 1 rs
& 20 bananas cost is 1 rs
Thank you for taking the time to copy your homework to AMHD.
Please refer to this announcement: https://www.askmehelpdesk.com/financ...-b-u-font.html
Pl balance 100 rs & 100 fruits
If per mango prices is 5 rs
Per jamuns prices is 1 rs
& 20 bananas cost is 1 rs
There ar 100 pieces of fruit.
m+j+b=100
They cost 100 Rs:
5m+j+(b/20)=100
Solving one equation for a variable and sub into the other. Use trial and error to find an integer amount of, say, bananas.
Say, m=19b/80. The first time we get an integer is when b=?
fill in the rest and make sure they satisfy the conditions.
Er... quiz?
Sigh.
All times are GMT -7. The time now is 05:36 AM. |