I am in a business math course and here is the question. Staples sells cartons of pens ($10) and rubber bands ($6). Leona ordered a total of 26 cartons for $232. Hint: Let P = Pens.
How many of cartons of each did Leona order?
![]() |
I am in a business math course and here is the question. Staples sells cartons of pens ($10) and rubber bands ($6). Leona ordered a total of 26 cartons for $232. Hint: Let P = Pens.
How many of cartons of each did Leona order?
P = cases of pens
R = cases of rubber bands
Total cost = $232
Total Cost = cases of Pens x cost per case of pens + cases of bands x cost per case of bands
(equation 1)
The total number of cases is 26
(equation 2)
We now have two equations, and two unknowns (P & R). Since the equations are independent, we know we will have a unique solution.
Can you take it from there?
Hint: one way to solve it is to multiply both sides of Equation 2 by -6 and add the two equations.
I think Leona paid too much. We've got a guy here in town who sells office products for a lot less than that. :rolleyes:
All times are GMT -7. The time now is 05:02 AM. |