In may they began with 67 tents @ $17 and purchases of:
104 tents @ $19
159 tents @ $21
36 tents @ $22
They sold 314 tents and may 31st ending inventory consists of 52 tents. The sales price of each tent was $49.
Determine the cost of goods sold and ending inventory for the month of may under the average cost, fifo cost, lifo cost. Round average cost per unit 4 decimal places and round all other amounts to nearest dollar.
Help please! :confused: