Sharing Apartment: Should Common Area Price Be Split by # of people or rooms
I am sharing a 3 bedroom 2 bathroom apartment with 3 other people. Therefore a total of four people will be living here. Two people will share the master bed room and the 2 remaining people will have their own rooms (smaller rooms).
The apartment is 1600sq at a rate of $1795 a month. The master bedroom (closest and bathrooms) is a total of 312sq. The two remaining rooms are 200sq each. I divided the rent by the sq feet to determine a price per sq foot: 1795/1600 = $1.2 per square foot.
Therefore, I multiplied the sq footage of all rooms by the price per sq foot in order to determine the price of each room:
Master:312x1.2= $380.64
Bd 1: 180x1.2=$219.00
Bd 2: 180x1.2=$219.00
I then added the totals of all rooms which came out to: $818.64
Then, I took the total rent price and subtracted it by the total room price in order to get the total common area price: $1795-$818.64=$976.36
Now, here is my problem: Should I divide the common area sum by the number of people in the apartment (similar to utilities) because everyone is allowed equal rights to these areas (living room, kitchen, etc), or should I divide the sum by the number of rooms thereby paying a set price per room + 1/3 of the common area; therefore paying more for private space
If I were to divide it by the number of people (4) the common area distribution would be $244.09 each person. Thus the totals would be:
Master = $380.64/2 (this number is divided by 2 since it is being shared)= $190.32 per person.
Thus, each individual will pay:
Person 1: $190.32+$244.09= $434.41
Person 2: $190.32+$244.09= $434.41
Person 3: $216.00+$244.09= $460.09
Person 4: $216.00+$244.09= $460.09
This turns out to be a 24%--24%--26%--26% split. Therefore, there is only a 2% extra cost for having private space. This seems unfair for the 2 people sharing the master bedroom. But it seems more fair for the 2 people with their own rooms.
On the other hand. By using the second method and dividing the common area price by the number of rooms (3), the total per room is $325.45 + the price of the room. Therefore, there are three rooms, each with a total net worth:
Master=$380.64+$325.45=$706.09 Total price for room
Bdrm1=$216.00+$325.45=$541.45 Total price for room
Bdrm2=$216.00+$325.45=$541.45 Total price for room
Thus, each individual will then pay:
Person 1:$353.04 (Half the master)
Person 2:$353.04 (Half the master)
Person 3:$541.45
Person 4:$541.45
This turns out to be an 20%--20%--30%--30% split. Therefore, there is a 10% extra cost for having private space. This seems unfair for the 2 people having their own rooms. But it seems more fair for the 2 people sharing the master bedroom.
My questions for you is this: Which method do you think is the most fair and why?