Employees of an office ordered lunch from a local store, One day the order was for 4 hamburgers and 3 orders of fries, a total cost of $24. Another day, the order was for 6 hamburgers and l order of fries, for a total cost of $29. Set up equation and solve by elimination or substitution.
My equations are : 4h +3f=24 and 6h+1f+29 is this correct?