Ask Me Help Desk

Ask Me Help Desk (https://www.askmehelpdesk.com/forum.php)
-   Finance & Accounting (https://www.askmehelpdesk.com/forumdisplay.php?f=411)
-   -   I need to calculate the full product unit cost of both the 12pack and 2-liter product (https://www.askmehelpdesk.com/showthread.php?t=186717)

  • Feb 21, 2008, 03:59 PM
    nova8901
    I need to calculate the full product unit cost of both the 12pack and 2-liter product
    I have raw materials costs
    3% loss of raw materials, because of packaging requirements
    Packing materials costs
    2% damaged materials
    Manufacturing expense
    Truck delivery fee
    Storage fee
    Wages p/year
    Manufacturing costs p/yr.

    Please help!!
  • Feb 21, 2008, 04:16 PM
    progunr
    Not sure what you mean by unit?

    If you are looking for cost by the ounce?

    12 pack is 144 ounces.

    2 liter is 67.6 ounces.

    I'm a little confused by your question, hope this helps.

  • All times are GMT -7. The time now is 11:42 AM.