I need help on my math homework. Is like This If ten oranges cost $1.60 then how mush does 8 oranges cost?
![]() |
I need help on my math homework. Is like This If ten oranges cost $1.60 then how mush does 8 oranges cost?
divide the ten by the amount for the price of each and then subtract two from the $1.60
example:
10 apples for $1.00 =10 cents each
2 apples =20 cents each
8 apples for 10 cents each =80 cents
or $1.00 -20 cents =80 cents
$1.28 because divide 10 into 1.60 and you get 16 which means that it costs 16 cents per orange so you times 8 times sixteen and that's what you get $1.28!!Quote:
Originally Posted by flaca-
:rolleyes: :rolleyes: :confused: you explained it a lot harder than it really isQuote:
Originally Posted by N0help4u
Orignal: I need help on my math homework. Is like This If ten oranges cost $1.60 then how mush does 8 oranges cost?
Answer:
STEP 1
Divide 10 into 1.60 which should give you .16 (16 cents)
STEP 2
Multiply 8 by .16 and the anwer is 1.28 ($1.28)
And that's it..
Give the number whose hundreds place value is one-third of the greatest one-digit number, the tens place is twice the hundreds place, the ones place is four times the digit in the hundreds place divided by 2, and the three digits in the thousands period is the product of the digits in the units period..
Your such a loser... you know why? Because your question is so easy it's for grade 1 only... joke... try to study harder... read a math book... or use a calculator... hahaha... for me... try to divide 1.60 into 10 to know how much is 1 orange then multiply it into 8... did you get your answer?
540
You have to multiply $1.80 by 8 and then you will get $14.40. So, the 8 oranges cost $14.40.Quote:
Originally Posted by flaca-
12.80$ just go and multyply 1.60 X 10 then subtract 3.20 from it as 1.60 + 1.60 = 3.20 easy =D
The answer is one dollar and 26 cents
you multiply $1.60 x8 and get $12.80 as your answer
All times are GMT -7. The time now is 02:10 AM. |