What is the cost of inventory on June 30 using LIFO perpetual inventory method in on June 1 Beginning inventory , 15 units @ $20.00 each
June 15 Sale of 6 units for $50.00 each
June 29 Purchase of 8 units at $25.00 each
![]() |
What is the cost of inventory on June 30 using LIFO perpetual inventory method in on June 1 Beginning inventory , 15 units @ $20.00 each
June 15 Sale of 6 units for $50.00 each
June 29 Purchase of 8 units at $25.00 each
What do YOU think the answer is?
Make an attempt at your homework problem first.
$380
All times are GMT -7. The time now is 08:16 PM. |