QUESTION ONE:
x+3y=4
2x-y=1
x=? y=?
QUESTION TWO:
On one day, 4 plumbers and 5 helpers earned $182. Working the same number of hours and at the same rate of pay, 5 plumbers and 6 helpers earned $224. How much does a plumber and how much does a helper earn each day?
4p+5h=182
5p+6h=224
p+h=42
QUESTION THREE:
A costumer bought 3 cans of corn and 5 cans of tomatoes for $1.75. The next costumer bought 2 cans of corn and 3 cans of tomatoes for $1.10/ Find the cost of one can of each.
3c+5t=1.75
2c+3t=1.10
QUESTION FOUR:
(same kind of question) 10 pounds of butter and 2 pounds of lard cost $28 while 6 pounds of butter and 3 pounds of lard costs $24. Find the cost of one pound of each.
10b+2c=28
6b+3c=24