Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    savarner's Avatar
    savarner Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Sep 27, 2014, 04:36 PM
    Please Help! Cost per Equialent Unit Question
    The following information concerns production in the Forging Department for September. All direct materials are placed into the process at the beginning of production, and conversion costs are incurred evenly throughout the process. The beginning inventory consists of $63,220 of direct materials.
    ACCOUNT Work in Process—Forging Department ACCOUNT NO.
    Date Item Debit Credit Balance
    Debit Credit
    Sept. 1 Bal. 5,800 units, 70% completed 71,340
    30 Direct materials, 53,000 units 567,100 638,440
    30 Direct labor 46,660 685,100
    30 Factory overhead 64,430 ? 749,530
    30 Goods finished, Units ?
    30 Bal. 4,600 units, 60% completed ?
    a. Determine the number of units transferred to the next department.
    Units
    b. Determine the costs per equivalent unit of direct materials and conversion. If required, round your answer to two decimal places.
    Cost of equivalent unit of direct materials: $
    Cost of equivalent unit of conversion: $
    c. Determine the cost of units started and completed in September.
    $
    teacherjenn4's Avatar
    teacherjenn4 Posts: 3,998, Reputation: 468
    Education Expert
     
    #2

    Sep 27, 2014, 04:48 PM
    We can help you with your homework but site rules do not allow us to do it for you. Post your attempt and someone will come along to help you.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Calculation of unit price, unit cost and unit sold [ 1 Answers ]

What are the differences between unit cost, unit price and unit sold

Growth rate unit sold & cost per unit formula? [ 0 Answers ]

What is the formula to find growth rate unit sold & growth rate cost per unit? What would be the formula for cost per unit(not the growth rate cost per unit)? Year 1 Ticket Price $4.50 Annual Ticket Price growth rate 15.00% Riders per train (avg.) 10 Trains per hour (avg.) 10

Fixed cost are $60 and var.cost is $4 a unit is the cost function be c=60+4q [ 1 Answers ]

Fixed cost are $60 and var.cost is $4 a unit is the cost function be c=60+4q

Total Unit product Cost & Overhead cost per unit [ 1 Answers ]

I need some help with trying to figure out how to calculate the overhead cost per unit. I have computed the Activity rate as well as the overhead applied for both products. The following is the info provided: Product / Direct Labor hours / annual prod. / total direct labor hours XR7 0.4DLHs per...


View more questions Search