Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    jenny5000's Avatar
    jenny5000 Posts: 3, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Oct 19, 2012, 12:54 PM
    Math word problem
    If 1.5 pounds of walnuts cost $3 what is the price per pound?
    Stratmando's Avatar
    Stratmando Posts: 11,188, Reputation: 508
    Uber Member
     
    #2

    Oct 19, 2012, 01:01 PM
    Not for sure, but think 1/2 Pound cost $1.
    Good Luck
    Alty's Avatar
    Alty Posts: 28,318, Reputation: 5972
    Pets Expert
     
    #3

    Oct 19, 2012, 01:03 PM
    What did you come up with? What equation do you think would work to find out the answer?
    jenny5000's Avatar
    jenny5000 Posts: 3, Reputation: 1
    New Member
     
    #4

    Oct 19, 2012, 01:07 PM
    Quote Originally Posted by Alty View Post
    What did you come up with? What equation do you think would work to find out the answer?
    Nothing.. Why do you think Im asking?
    jenny5000's Avatar
    jenny5000 Posts: 3, Reputation: 1
    New Member
     
    #5

    Oct 19, 2012, 01:07 PM
    Quote Originally Posted by Stratmando View Post
    Not for sure, but think 1/2 Pound cost $1.
    Good Luck
    Thank you.. Very helpful
    Alty's Avatar
    Alty Posts: 28,318, Reputation: 5972
    Pets Expert
     
    #6

    Oct 19, 2012, 02:03 PM
    Quote Originally Posted by jenny5000 View Post
    Nothing..Why do you think Im asking?
    We can't do your homework for you, it's against the rules of this site, and frankly not the moral thing to do either.

    Think about the problem, come up with a few equations, post them here. We can look over your work and tell you if you're on the right track, we can help you once you post your work, but we can't, and we won't, do your work for you. This is your homework, not ours, so put in the effort.
    Alty's Avatar
    Alty Posts: 28,318, Reputation: 5972
    Pets Expert
     
    #7

    Oct 19, 2012, 02:05 PM
    Quote Originally Posted by jenny5000 View Post
    Thank you..Very helpful
    Yes, it is helpful, that is the answer, but how did he get the answer? You can't just write down "the answer is $1 for 1/2 a pound", you have to show how you came up with that answer. When you have a test, we won't be there to do it for you. You'll have to know how to get the answer yourself.

    So think about the question. 1 1/2 pounds cost $3. So what would the equation be to figure out that each 1/2 pound costs $1? And now that you know that each 1/2 pound costs $1, how much does 1 pound cost?
    Stratmando's Avatar
    Stratmando Posts: 11,188, Reputation: 508
    Uber Member
     
    #8

    Oct 20, 2012, 07:34 AM
    1.5__?__3 = .5?

    Good Luck

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Can you help me with a math word problem [ 1 Answers ]

My doctor prescribed me to take 3 pills per day, for a month ( 31 days),then she changed the frequency to 4 times a day. When will I run out of these pills?

How me to my math word problem [ 0 Answers ]

Walt made an extra $7000 last year from a part-time job. He invested part of the money at 8% and the rest at 9%. He made a total of $600 in interest. How much did he invest at each rate?

Word math problem [ 1 Answers ]

Tom Kate Joe and Sam live I'n a row of houses with red blue pink an grey roofs. SAMs is blue Tom has one neighbor. And Joe has two. The red roof is two houses away from the blue. The grey roof is on the end of the block. SAMs only neighbor is an old maid. Who has the pink roof?

Math word problem [ 3 Answers ]

Bill spent 2/5 of his $ on a coat and the remainder of his $ on 4 shirts. If each shirt cost the same amount, what fraction of his $ did he spend on each shirt?


View more questions Search