Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    Kevin Tebbutt's Avatar
    Kevin Tebbutt Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jun 18, 2017, 07:47 AM
    Word Problems
    Oil that costs $22.50/barrel is mixed with oil that costs $35.00/barrel. How many barrels of each oil should be included in 1250 barrels of mixture that sells for $27.50/barrel?
    smoothy's Avatar
    smoothy Posts: 25,495, Reputation: 2853
    Uber Member
     
    #2

    Jun 18, 2017, 08:13 AM
    42. The answer to life, the universe and everything is 42.



    Homework rules on this site REQUIRE you give us your answer AND your work when it applies. We don't do your homework for you as you would learn nothing.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Word problems [ 1 Answers ]

There are 15 girls 3/5 of the girls are in drama. How many girls are not in drama?

Word problems? [ 2 Answers ]

1. A car moves 65 km due east, then 45 km due west. What is its total displacement?

Word problems [ 1 Answers ]

Can somebody help me? I'm terrible at word problems and inequalities don't help. Bayside Insurance offers two health plans. Under plan A, Giselle would have to pay the first $110 of her medical bills, plus 40% of the rest. Under plan B, Giselle would pay the first $190, but only 25% of the rest....

Word problems [ 2 Answers ]

A fruit vendor bought 36 pineapples for $30. He sold some at $1.29 each and the rest at $1.09 each, thereby gaining $13.64. How many did he sell at each price? :confused:


View more questions Search