PDA

View Full Version : Math problem


anilsa1201
Sep 9, 2012, 04:21 PM
A paint store has 35 gallons of paint in storage, 2/5 of which are for outdoor use. The others are for indoor use. If each gallon costs $22, what is the total cost of the indoor paint in storage?

smoothy
Sep 9, 2012, 04:40 PM
What do you think it is.. since we can't help you until you've already attempted it.

hailstorm
Nov 16, 2012, 03:45 AM
$462

teacherjenn4
Nov 17, 2012, 04:12 PM
$462

Excellent!