Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    melaniemhord's Avatar
    melaniemhord Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Apr 2, 2018, 08:01 AM
    One day a store sold 29 sweatshirts. White ones cost​ $11.95 and yellow ones cost $ 1
    One day a store sold 2929
    Sweatshirts. White ones cost​ $11.9511.95
    And yellow ones cost $ 11.50$11.50.
    In​ all, ​$337.55337.55
    Worth of sweatshirts were sold. How many of each color were​sold?
    Curlyben's Avatar
    Curlyben Posts: 18,505, Reputation: 1860
    BossMan
     
    #2

    Apr 2, 2018, 09:08 AM
    Time for some algebra.

    What do YOU think as we wont do the work for you ?!
    paraclete's Avatar
    paraclete Posts: 2,706, Reputation: 173
    Ultra Member
     
    #3

    Apr 9, 2018, 03:20 AM
    Firstly, you need to learn to format

    so w*11.95 + y*11.50 = 337.55
    w + y = 29
    Specter1's Avatar
    Specter1 Posts: 85, Reputation: 2
    Junior Member
     
    #4

    Aug 19, 2019, 06:27 AM
    28 white sweatshirts were sold at $11.95 and one was rung up wrong for $2.95 for a total of $337.55. No one buys yellow sweatshirts.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search


Check out some similar questions!

The cost assigned to ending inventory and to cost of goods sold using weighted averag [ 1 Answers ]

3/1 beginning inventory 210 units @ 8.20 = 1722 3/10 120 units sold @16.20 3/20 280 units purchased @7.20 = 2106 3/25 205 units sold @ 16.20 3/30 150 units purchased @ 6.20 The following is what I have thus far. I am stuck at 3/25 units sold; can someone help please? cost of gods sold ...

Determine the cost of ending inventory & the cost of good sold? [ 0 Answers ]

Hi ! I've honestly spent a long time trying to figure this out, but I keep getting the answer wrong and I'm not sure how I should go about this question. I'm not asking for you to just give me the answer, if you have time to give a little explanation that would be nice so I could understand what...

Find Cost of goods sold and ending inventory using.average cost/FIFO/LIFO [ 2 Answers ]

I'm having a hard time with the fifo and lifo method... of this question Began with 73 yards @ 23 per yard During the month the company made the following purchases. March 3/4 113 yards @ 27 3/12 81 yards @ 29 3/19 167 yards @ 32 3/25 44 yards @ 35

Cost of end. Inv. And cost of goods sold under average cost [ 1 Answers ]

It's me again! I have another question to the same problem. In case someone else responds, I'll post the problem again. June 1 inv20051000 June 12 purch.30061800 June 23 purch. 50073500 June 30 inv. I need to compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold using the...


View more questions Search