Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    chas1984's Avatar
    chas1984 Posts: 3, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jul 11, 2012, 05:37 PM
    Please help!!
    Rae’s Bakery makes apple pies. Rae’s Bakery plans to bake 2,000 pies in January and 2,500 pies in February. Each pie requires 2 pounds of baking apples. Baking apples cost $0.80 per pound. There will be 400 pounds of apples on hand on the first of January. The company wishes to have 500 pounds of baking apples on hand at the end of January and 300 pounds on hand at the end of February.

    How many pounds of apples should Rae’s purchase in January?
    What is the cost in dollars for the required January purchase of apples?
    How many pounds of apples should Rae’s purchase in February?
    paraclete's Avatar
    paraclete Posts: 2,706, Reputation: 173
    Ultra Member
     
    #2

    Jul 11, 2012, 06:00 PM
    Quote Originally Posted by chas1984 View Post
    Rae’s Bakery makes apple pies. Rae’s Bakery plans to bake 2,000 pies in January and 2,500 pies in February. Each pie requires 2 pounds of baking apples. Baking apples cost $0.80 per pound. There will be 400 pounds of apples on hand on the first of January. The company wishes to have 500 pounds of baking apples on hand at the end of January and 300 pounds on hand at the end of February.

    How many pounds of apples should Rae’s purchase in January?
    What is the cost in dollars for the required January purchase of apples?
    How many pounds of apples should Rae’s purchase in February?
    Simple maths have a go

    Opening stock plus purchases minus usage equals closing stock

    Purchases multiplied by price equals cost

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.



View more questions Search