Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    dhamilt4's Avatar
    dhamilt4 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jun 29, 2012, 03:33 PM
    Free accounting problem answers
    Sales in Current Year 1st Quarter 2nd Quarter 3rd Quarter 4th Quarter Total

    Peaches $220,000 $240,000 $300,000 $240,000 $1,000,000

    Oranges 400,000 450,000 570,000 380,000 1,800,000

    Total $620,000 $690,000 $870,000 $620,000 $2,800,000



    Based on the company's past experience, cost of goods sold is usually 60 percent of sales revenue. Company policy is to keep 10 percent of the next period's estimated cost of goods sold as the current period's ending inventory. (Hint: Use the cost of goods sold for the first quarter to determine the beginning inventory for the first quarter.)

    Required

    a. Prepare the company's sales budget for the next year for each quarter by individual product.

    b. If the selling and administrative expenses are estimated to be $700,000, prepare the company's budgeted annual income statement.

    c. Ms. King estimates next year's ending inventory will be $34,000 for peaches and $56,000 for oranges. Prepare the company's inventory purchases budgets for the next year showing quarterly figures by product.
    paraclete's Avatar
    paraclete Posts: 2,706, Reputation: 173
    Ultra Member
     
    #2

    Jun 30, 2012, 09:47 PM
    Quote Originally Posted by dhamilt4 View Post
    Sales in Current Year 1st Quarter 2nd Quarter 3rd Quarter 4th Quarter Total

    Peaches $220,000 $240,000 $300,000 $240,000 $1,000,000

    Oranges 400,000 450,000 570,000 380,000 1,800,000

    Total $620,000 $690,000 $870,000 $620,000 $2,800,000



    Based on the company's past experience, cost of goods sold is usually 60 percent of sales revenue. Company policy is to keep 10 percent of the next period's estimated cost of goods sold as the current period's ending inventory. (Hint: Use the cost of goods sold for the first quarter to determine the beginning inventory for the first quarter.)

    Required

    a. Prepare the company's sales budget for the next year for each quarter by individual product.

    b. If the selling and administrative expenses are estimated to be $700,000, prepare the company's budgeted annual income statement.

    c. Ms. King estimates next year's ending inventory will be $34,000 for peaches and $56,000 for oranges. Prepare the company's inventory purchases budgets for the next year showing quarterly figures by product.
    What's stopping you from attempting the problem

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Free Accounting Answers [ 0 Answers ]

CAROLL CLINIC: NEW 2011 RESULTS 1. Volume A. FSS 34,000 visits B. Capitated lives 30,000 members Number of member months 360,000 Actual utilization per Member per month Member per month 0.12 Number of visits 43,200 visits C. Total actual...

Free Accounting Answers [ 0 Answers ]

Here are the budgets of Brandon Surgery Center for the most recent historical quarter (in thousands of dollars): Static Flexible Actual Number of surgeries 1,200 1,300 1,300 Patient revenue $2,400 $2,600 $2,535 Salary expense $1,200 $1,000 $1,365 Non salary expense $ 600 $ ...

Free accounting answers to accounting homework? [ 0 Answers ]

Dan Engles manufactures and sells homemade wine, and he wants to develop a standard cost per gallon. The following are required for production of a 50-gallon batch. 3,200 ounces of grape concentrate at $0.06 per ounce 55 pounds of granulated sugar at $0.38 per pound 62 lemons at $0.63 each...

Accounting answers free? [ 0 Answers ]

Hi, I entered a business in late 2010 basically purchasing a licence to trade using their name and trademark. Due to circumstances I have not got my business up and running as yet. What I am wanting to know is can I claim back the GST component of the finance I got to purchase this business? It...

Free accounting answers? [ 0 Answers ]

fixe manufacturing costs are $40 per unit, and vaiable manufacting cost are $120 per unit. Production was $125,000 units, while sales wer $120,000 units. Determine (A) the difference in variable costing and absorption costing income from operations.


View more questions Search