Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    stammy07's Avatar
    stammy07 Posts: 7, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Oct 16, 2012, 08:40 AM
    Cost of production report
    Cost of production report

    Bal 1900units 3/5 completed
    Direct materials 22000units $77000
    Direct labor $14200
    Factory overhead $6880
    Goods transferred 21800 units
    Bal 2100 units 1/5 completed
    paraclete's Avatar
    paraclete Posts: 2,706, Reputation: 173
    Ultra Member
     
    #2

    Oct 16, 2012, 03:37 PM
    What would you like us to do with these "facts"
    stammy07's Avatar
    stammy07 Posts: 7, Reputation: 1
    New Member
     
    #3

    Oct 16, 2012, 06:07 PM
    How do you complete a cost production report
    paraclete's Avatar
    paraclete Posts: 2,706, Reputation: 173
    Ultra Member
     
    #4

    Oct 16, 2012, 06:29 PM
    Detail each of the inputs and outputs and derive a product cost using equivalent units
    stammy07's Avatar
    stammy07 Posts: 7, Reputation: 1
    New Member
     
    #5

    Oct 17, 2012, 04:17 AM
    I need an example I still don't understand.
    paraclete's Avatar
    paraclete Posts: 2,706, Reputation: 173
    Ultra Member
     
    #6

    Oct 17, 2012, 05:44 AM
    Quote Originally Posted by stammy07 View Post
    I need an example I still dont understand.
    Well I not going to do your homework for you. It is simple enough, set out the data you have in columns in terms of equivalent units, total the input costs, derive a unit cost and detail the cost of units produced

    This is the data, you will have to make certain assumptions such as LIFO

    Bal 1900units 3/5 completed
    Direct materials 22000units $77000
    Direct labor $14200
    Factory overhead $6880
    Goods transferred 21800 units
    Bal 2100 units 1/5 completed
    stammy07's Avatar
    stammy07 Posts: 7, Reputation: 1
    New Member
     
    #7

    Oct 17, 2012, 06:17 AM
    Quote Originally Posted by paraclete View Post
    well I not going to do your homework for you. It is simple enough, set out the data you have in columns in terms of equivalent units, total the input costs, derive a unit cost and detail the cost of units produced

    This is the data, you will have to make certain assumptions such as LIFO

    Bal 1900units 3/5 completed
    direct materials 22000units $77000
    direct labor $14200
    factory overhead $6880
    goods transferred 21800 units
    bal 2100 units 1/5 completed
    Right so I did the whole units direct materials and conversion table and then I did the conversion and direct material cost per unit which materials I got 3.50 and conversion cost .95cents, hopefully are right my confusion is the table where cost is charged to production
    paraclete's Avatar
    paraclete Posts: 2,706, Reputation: 173
    Ultra Member
     
    #8

    Oct 17, 2012, 02:21 PM
    It works like this 21080 equivalent units were produced at a cost of 98080 giving a unit cost of production of 4.65276 and the value of finished goods transferred was 101430
    stammy07's Avatar
    stammy07 Posts: 7, Reputation: 1
    New Member
     
    #9

    Oct 17, 2012, 03:48 PM
    Unit cost of production? I'm sorry I know I sound stupid. I took this 1201 class and had a few problems here and there but nothing major but this chapter is killing me. I just need to understand how you got things and what goes where basically and if you use different numbers than my example so you don't feel like you are doing MY work that's fine. Thank you so much!
    paraclete's Avatar
    paraclete Posts: 2,706, Reputation: 173
    Ultra Member
     
    #10

    Oct 17, 2012, 05:56 PM
    Start with what was produced

    inputs 1900*3/5 = 1140

    outputs 2100*1/5 =420
    finished = 21800

    therefore what was produced is 21080

    total costs aren't known only the value of inputs 98080

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Cost of production report? [ 0 Answers ]

Yousaf Tannery has three departments to produce leather. The data of second department is given below for the month of December 2004. You are required to prepare Cost of Production report of the second department. 20 Marks Units received from previous department 20000 Units...

Production cost report [ 1 Answers ]

The Sandling department of Han Furniture Company has the following production and manufacturing cost data for April 2005 Production 12,000 units finished & transferred out - 3000 units started that are 100% complete as to materials & 40% complete as to conversion cost. Manufacturing cost;...

Production cost report [ 1 Answers ]

A company manufatures living room furniture through two departments. Framing , upholstering Work in process 0, Materials 420000, Conversion costs 210000 , 330000 Cost transferred in 0 , 550000 Costs transferred ou550000, ...

Production Cost report [ 1 Answers ]

Can someone put into words what a production cost report is and why it is broken out into 4 steps?

Production Cost Report [ 1 Answers ]

Kao Tiles, Inc is a specialized producer of ceramic tiles. Their production process involves highly skilled workers and top quaiilty ceamic craftsmen. Work in Process is relatively large because each tile is in process for up to three weeks because of art, mold work and drying time. October began...


View more questions Search