rashee81
Apr 24, 2014, 08:03 PM
JRK Ltd produces and sells one product only, the Widget, the standard cost for one unit being as follows.
The standard material cost is as follows:
15 kg of material B at $8 per kg = $120 per unit of the Widget.
The standard labour cost is as follows:
8 hours of labour at $7.50 per hour = $60 per unit of the Widget.
During the period 1,200 units of the Widget were made using 19,200 kg of material B that costs $147,500; labour cost was $69,400 for 9,800 hours worked.
Find the
a. The material total variance
b. The material price variance
c. The materials usage/quantity variance
d. The labour total variance
e. The labour rate variance
f. The labour efficiency (productivity) variance
The standard material cost is as follows:
15 kg of material B at $8 per kg = $120 per unit of the Widget.
The standard labour cost is as follows:
8 hours of labour at $7.50 per hour = $60 per unit of the Widget.
During the period 1,200 units of the Widget were made using 19,200 kg of material B that costs $147,500; labour cost was $69,400 for 9,800 hours worked.
Find the
a. The material total variance
b. The material price variance
c. The materials usage/quantity variance
d. The labour total variance
e. The labour rate variance
f. The labour efficiency (productivity) variance