PDA

View Full Version : Managerial accounting


ssouthard
Dec 19, 2012, 06:43 PM
Product d calls for 2.7 pounds of a raw material at a cost of #16.50 per pound. Last month 4,100 pounds were purchased for $70,520. The actual output was 1,300 units and 3,500 pounds were used. Determin calculations for material quantity and material price variance.

paraclete
Dec 20, 2012, 04:31 PM
this is simple math, what is your question

a* B = X, etc