Nlopez94
Dec 8, 2012, 02:47 PM
Given the following information determine the cost of the inventory at June 30 using LIFO perpetual inventory method.
JUNE 1. Beginning inventory 15 units at $29 each
JUNE 15. Sales of 6 units for $50 each
JUNE 29. Purchase if 8 units at $15 each.
The cost if the ending inventory is?
JUNE 1. Beginning inventory 15 units at $29 each
JUNE 15. Sales of 6 units for $50 each
JUNE 29. Purchase if 8 units at $15 each.
The cost if the ending inventory is?