PDA

View Full Version : The standard cost of Product B manufactured by Mateo Company includes three units of


martamorales
Sep 24, 2012, 11:22 PM
The standard cost of Product B manufactured by Mateo Company includes three units of direct materials at $5.00 per unit. During June, 28,000 units of direct materials are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B.

paraclete
Sep 24, 2012, 11:35 PM
What is it you would like to do calculate the production variances, the actual unit cost or the standard unit cost. Perhaps you think we are mind readers