PDA

View Full Version : Answer my word problem


barbsxphil
Jul 28, 2012, 03:57 PM
you invested $14,400 and started a business selling vases. Supplies cost $16 per vase and you are selling each vase for $34. Determine the number of vases, x, that must be produced and sold to break even.

Unknown008
Jul 29, 2012, 12:23 AM
And your attempt is?