PDA

View Full Version : Word problem


legallyred16
Jul 10, 2012, 10:46 AM
The small container held 16 ounces and cost $2.88 the large container held 54 ounces and cost $10.80 using unit prices,which container was the better buy

CoLor_cOded
Jul 10, 2012, 11:50 AM
How I would solve is to take 2.88 and divide by 16 to get price per unit and likewise with taking 10.80 and dividing by 54.