llam8
Feb 12, 2012, 09:39 PM
Direct Materials per unit= $15
Direct Labour per unit= $6
If 9,500 units are produced during a month, what would be the cost of goods manufactured (assume that the company's behinning work in process inventory for the month is $16,000 and that its ending work in process inventory is $19,000. Also assume that there is no underapplied or overapplied overhead cost for the month.)
Direct Labour per unit= $6
If 9,500 units are produced during a month, what would be the cost of goods manufactured (assume that the company's behinning work in process inventory for the month is $16,000 and that its ending work in process inventory is $19,000. Also assume that there is no underapplied or overapplied overhead cost for the month.)