PDA

View Full Version : Camping math word problem


Jazah1
Feb 6, 2012, 11:52 AM
You are responsible for buying supplies for an upcoming camping trip. You can buy packages to stew that just need water added and then are heated. Each package costs $4.95 and contains enough stew for 2 people. You need to buy enough packages so that you can have stew for 3 days of the trip. There will be 8 people on the trip. How many packages do you need? What is the total cost?

pready
Aug 28, 2013, 02:09 PM
There are 8 people and each package is enough for 2 people, so divide 8 by 2 to get the number of packages each day you will need. Now put all your information together to solve the problem.

So cost of package * number of packages each day * number of days = total cost of packages