PDA

View Full Version : 9th grade algebra?


justforyou4000
Oct 11, 2011, 03:17 PM
A half gallon of milk sells for 43.10 find the unit rate per gallon for each and determine the better buy. Half gallon rate per gallon? Gallon rate per gallon.

Stratmando
Oct 11, 2011, 03:49 PM
If 1 gallon cost 86.21 it is NOT a Better deal.
If the 1 gallon cost 86.19 you save .01 for buying twice as much?