lxs142857
Oct 3, 2011, 03:50 PM
The health food nut company sells trail mix. Daniel is mixing a batch of peanuts, raisins, and pretzels. A batch contains 80 pounds of mix and sells for $3.35 per pound, the raisins sell for $2.40 per pound, and the pretzels sell for $4.00 per pound. If the mixture has twice as many pounds of pretzels as raisins, how many pounds of each ingredient should Daniel use?