PDA

View Full Version : Abigail Corporation produces widgets. In 2008, its first year of operations, the co


Amanda0240
Oct 2, 2011, 04:25 PM
Abigail Corporation produces widgets. In 2008, its first year of operations, the company produced 100,000 widgets and sold 90,000 widgets. The selling price is $70 per widget.

The production costs are
Direct Materials $10 per widget
Direct Labor $5 per widget
Variable Manufacturing Overhead $12 per widget
Fixed Manufacturing Overhead $600,000 in total

The company also had fixed selling costs of $100,000 and fixed administration costs of $150,000

Answer the following questions:

1. How many widgets are in the inventory at the end of the year?
2. Under the variable costing method, are fixed overhead costs a product or period cost?
3. Under the full costing method, are fixed overhead costs a product or period cost?
4. Under the full costing method, are fixed selling costs a product or period cost?
5. What is the product cost of one widget using the full costing method?
6. What is the product cost of one widget using the variable costing method?
7. What is the cost of goods sold using the full costing method?
8. What is the variable cost of goods sold?
9. What is the dollar value of the widget inventory at the end of the year using full costing?
10. What is the dollar value of the widget inventory at the end of the year using variable costing?

ScottGem
Oct 2, 2011, 04:27 PM
Thank you for asking our help with your homework assignment. However, there are some rules we have for doing so.
Do not simply retype or paste a question from your book or study material

We won't do your homework questions for you. You were given the assignment for you to learn.

If you come up with your own answer or process and post it for us to critique that is acceptable. If you have some SPECIFIC questions that you couldn't find or didn't understand, we may help with that.
But this is your assignment, so show us you have at least attempted to complete it on your own.

Thank you.

Amanda0240
Oct 2, 2011, 04:30 PM
Sorry I copied the wrong one. I have most of it done, but needed help with the last few questions. I will resend. Thanks

ksaff
Nov 4, 2011, 05:22 PM
question #5: What is the product cost of one widget using the full costing method?
$10 Direct Materials + $5 Direct Labor + $12 Variable Manufacturing Overhead + Fixed Manufacturing Overhead ($600,000/100,000 produced = $6)
$10 + $5 + $12 + $6 = $33 per widget using full costing method