PDA

View Full Version : Periodic LIFO cost of goods sold problem


epallares
Dec 8, 2010, 03:44 PM
XX Company uses periodic LIFO system. It began the month of March with 70 units in inventory, each with a cost of $3.00. It sold 50 units on March 6 for $6.50 each. It purchased 60 more on march 21 for $3.10 each. It sold 70 units on March 27 for $6.60 each. It purchased 20 more for $3.15 on March 30. Which I the correct cost of goods sold for XX company to report for the month?

Just Looking
Dec 8, 2010, 06:40 PM
Please read this announcement.

https://www.askmehelpdesk.com/finance-accounting/announcement-font-color-ff0000-u-b-read-first-expectations-homework-help-board-b-u-font.html

If you would show your work, we will check it and help you. Thanks.

epallares
Dec 8, 2010, 07:19 PM
Clicked on the link but nothing came up

Just Looking
Dec 8, 2010, 08:23 PM
This announcement came from one of the administrators of the board - CurlyBen:

Read this first: Expectations for the Homework Help board

-----------------------------------------------------------------------------

Do not simply retype or paste a question from your book or study material

We won't do your homework questions for you.
You were given the assignment for you to learn.

If you come up with your own answer and post it for us to critique that is within reason.

If you have some SPECIFIC questions that you couldn't find or didn't understand, we may help with that.
But this is your assignment, so show us you have at least attempted to complete it on your own.

Thank you.
__________________