Log in

View Full Version : Free answers to math word problems


seeeee
Feb 19, 2010, 07:41 PM
You are trying to decide from what company to buy your next 5-year supply of light bulbs. Would you look to the company whose light bulbs have the greatest mean or greatest median life?

ROLCAM
Feb 20, 2010, 02:54 AM
1) Mean - having a value intermediate between the values of other quantities.
Ex. A mean diameter.
2) Median - the middle number of a series. If the sequence has an even number of values, the median is the average of the two middle values. (Examples:) the median of 1, 3, 4, 8, 9 is 4. The median of 1, 3, 4, 8, 9, 10 is 6.
One cannot answer your question
based only on the above definitions.
You would need to have more information about the company.

HeatherG
Jun 3, 2010, 10:04 PM
How many quarts of pure antifreeze must be added to 9 quarts of a 10% antifreeze solution to obtain a 20% antifreeze solution?

bushman11
Jun 29, 2010, 06:55 AM
At maximum speed an airplane travels 2460 miles against the wind in 6 hours. Flying with the wind the plane can travel the same distance in 5 hours. What is the speed of plane with no wind?

cgmadi45
Dec 2, 2010, 05:46 PM
Timmy has 180 marbles, some plain and some colored IF there are 32 more plain marbles than colored marbles, how many colored marbles does he have?

Unknown008
Dec 3, 2010, 12:12 AM
Let x be the number of coloured marbles.

Then, the number of plain marbles is x + 32.

The sum of those two gives 180, that is:

x + (x + 32) = 180

Find x. :)

And next time, start your own thread instead of piggybacking another one. Thank you!

tcarthans
Jun 21, 2011, 04:55 PM
There are 110 calories 28.4 grams of cereal x. Find how many calories are in 45.44 grams of this cereal.

Unknown008
Jun 21, 2011, 10:33 PM
What have you tried tcarthans?

cpalmer
Dec 24, 2011, 10:57 AM
A company is planning to manufacture mountain bikes.The fixed monthly cost will be $200,000 and it will cost $100 to produce each bicycle write the cost function,c of producing x mountain bikes per month

pready
Dec 26, 2011, 07:14 PM
Cost = Fixed cost of $200,000 + (variable cost of $100 * number of units produced)

davidsmithboy
Jan 10, 2012, 05:03 PM
explain why a whole number is an integer and an integer is a rational number.

rodnika1
Apr 1, 2012, 03:53 PM
The Simpson family would like to paint of there bed rooms each wall of the room is 8ft tall and 17 feet long. Two the wall each have one window that measure 3f t by 4 ft the third wall has a door that measure 4ft by 7ft and the fourth wall is solid. How Many square feet of wall needs to be painted?

tiffanynakia
Apr 15, 2012, 05:41 PM
Cassandra drank 8 1/2 cups of water during the mountain hike. How many fluid ounces of water did she drink?

illest
Jul 20, 2012, 12:04 PM
Write the equation of the line in point-slope form that has a slope of and passes through the point (2, 10).

alondrav14_
Nov 5, 2012, 02:41 PM
Ms.Hernandez has17 plants she wants to plant is rows.She will plant 1 plant in some rows and 2 in the others.How many different ways can she plant the tomato plants?Make a table to solve.

Kathy Douglass
May 13, 2013, 11:45 AM
In December 1994, geologists found that the Bering glacier had come to a stop. Until that time, the glacier had been rushing forward at a rate of up to 300 feet per day. If the retreat resumes at the old rate, what integer represents how far the glacier will have moved after 28 days?

pready
May 24, 2013, 11:51 AM
Simply take your 28 days times 300 feet to get your answer.