Tan2008
Oct 26, 2009, 01:49 PM
Rosen Co. reports beginning inventory of 10 units at $28 each. Every week for 4 weeks it purchases an additional 10 units at respective costs of $30, $31, $32, and $34 per units for weeks 1 through 4. Calculate the cost of goods available for sale and the units available for sale for this four week period. Assume that no sales occur during those four weeks.