Angel Love 1
Aug 2, 2009, 08:30 PM
Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32.
KISS
Aug 2, 2009, 09:26 PM
The whole trick is to keep the same units on the numerator and denominator and have them be related.
gallons1/dollars1 = gallons2/dollars2
fill in the numbers
Now if they want an equation for the cost of n gallons, that's something different