PDA

View Full Version : Unit costing and which product to produce first


bossmareco
May 10, 2009, 03:35 PM
Fowler Industries produces two bearings: C15 and C19. Data regarding these two bearings follow.
C15 C19
Machine hours required per unit 2.00 2.50
Standard cost per unit:
Direct material $ 2.50 $ 4.00
Direct labor 5.00 4.00
Manufacturing overhead:
Variable* 3.00 2.50
Fixed** 4.00 5.00
Total $14.50 $15.50

*Applied on the basis of direct labor hours
**Applied on the basis of machine hours

The company requires 8,000 units of C15 and 11,000 units of C19. Recently, management decided to devote additional machine time to other product lines, resulting in only 31,000 machine hours per year that can be dedicated to production of the bearings. An outside company has offered to sell Fowler the bearings at prices of $13.50 for C15 and $13.50 for C19.

Required:
A. Assume that Fowler decided to produce all C15s and purchase C19s only as needed. Determine the number of C19s to be purchased.
B. Compute the net benefit to the firm of manufacturing (rather than purchasing) a unit of C15. Repeat the calculation for a unit of C19.
C. Fowler lacks sufficient machine time to produce all of the C15s and C19s needed. Which component (C15 or C19) should Fowler manufacture first with the limited machine hours available? Why? Be sure to show all supporting computations.

morgaine300
May 11, 2009, 12:02 AM
Ditto my other post. It's really pretty unrealistic to post very long, time-consuming problems like this and expect someone to just do them. If you have a specific question, you need to ask it. No one can know what you have or have not attempted, what work you have, or what exactly you're having problems with.