smigit
Jan 3, 2009, 02:37 PM
ABC Company has beginning inventory of $1,000, representing 210 units. On April 15, ABC purchases 10 units at $6.50 and on September 10, it purchases 30 units at $7.00. What is the unit cost of ABC's inventory after these purchases?