PDA

View Full Version : I need to calculate the full product unit cost of both the 12pack and 2-liter product


nova8901
Feb 21, 2008, 03:59 PM
I have raw materials costs
3% loss of raw materials, because of packaging requirements
Packing materials costs
2% damaged materials
Manufacturing expense
Truck delivery fee
Storage fee
Wages p/year
Manufacturing costs p/yr.

Please help!!

progunr
Feb 21, 2008, 04:16 PM
Not sure what you mean by unit?

If you are looking for cost by the ounce?

12 pack is 144 ounces.

2 liter is 67.6 ounces.

I'm a little confused by your question, hope this helps.