exdredy
Nov 16, 2007, 01:06 PM
A retailer spent $48 to purchase a number of special mugs. Two of them were broken in the store, but by selling each of the remaining mugs for $3 above the original cost per mug, she made a total profit of $22.
Construct an equation that will allow us to solve for the number of mugs, denoted by "n", that were originally purchased.
A) if the price for n mugs is $48, how can we express the cost per mug?
Construct an equation that will allow us to solve for the number of mugs, denoted by "n", that were originally purchased.
A) if the price for n mugs is $48, how can we express the cost per mug?