catrina
Jul 21, 2007, 03:36 PM
What is the cost of inventory on June 30 using LIFO perpetual inventory method in on June 1 Beginning inventory , 15 units @ $20.00 each
June 15 Sale of 6 units for $50.00 each
June 29 Purchase of 8 units at $25.00 each
June 15 Sale of 6 units for $50.00 each
June 29 Purchase of 8 units at $25.00 each