Log in

View Full Version : Manufacturing cost per unit


tyler05
Mar 4, 2014, 08:29 PM
f variable manufacturing costs are $9 per unit and total fixed manufacturing costs are $379,500, what is the manufacturing cost per unit if:
a. 5,500 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
$
b. 6,900 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?
$
c. 5,500 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?
$
d. 6,900 units are manufactured and the company used the absorption costing concept?
$

smoothy
Mar 4, 2014, 08:30 PM
SInce this is homwork.. show us your work first. We don't do it for you... but we will help you with it.

rehmanvohra
Mar 6, 2014, 01:31 AM
a. 9
b. 9
c. 78
d. 64