Log in

View Full Version : Problem of the day


jennpurple04
Feb 21, 2013, 08:58 PM
Michelle went to the farmers market and bought 2 sweet potatoes and 3 red peppers for $2.90 after considering the excellent prices , she returned and bought 2 red peppers and 1 sweet potato for $1.80 . How much did she pay for each red pepper at the market?

teacherjenn4
Feb 21, 2013, 09:06 PM
Do you know how to set up this problem? We help on this site, but we don't do homework for you.

jennpurple04
Feb 22, 2013, 07:52 PM
Do you know how to set up this problem? We help on this site, but we don't do homework for you.

No this is what I'm trying to do, I'm not asking for the answer

teacherjenn4
Feb 22, 2013, 08:20 PM
Choose a variable for the sweet potatoes, such as S, and another one for the peppers, such as P. Then you can make two equations and solve for the variables. Does that help?