magus888
Jun 11, 2012, 07:18 PM
a company markets exercise DVDs that sell for $24.95 including shipping and handling.monthly fixed costs are $28,700 and the variable cost are $7.45 per DVD.
A. find the cost equation and revenue equation.
How many DVDs must be sold each month for the company to break even?
C. graph the cost and revenue equation in the same coordinate system and show the break-even point. Interpret the region between the lines to the left and to the right of the break-even point.
A. find the cost equation and revenue equation.
How many DVDs must be sold each month for the company to break even?
C. graph the cost and revenue equation in the same coordinate system and show the break-even point. Interpret the region between the lines to the left and to the right of the break-even point.