Log in

View Full Version : Homework help


Too Short
Dec 12, 2006, 10:31 PM
I just for someone to check this. I'm working on a payroll Register but it don't seems to be coming out right. I think it have to do with my Regular and overtime earning.


Fran worked 40 hours at 6.50 per hour
6.50*40=260

Williams worked 48 hours with time and a half at 6.25
6.25*40=250
6.25*1.5=9.38
9.38*8= 75.00
250.00+75.00=325.00

Harry work 371/2 hour at 8.10 per hour
8.10*37.5=303.75

Lawerance worked 46 hours with time and a half at 7.90 per hour
7.90*40=316.00
7.90*1.5=11.85
11.85*6=71.10
316.00+71.10=387.10

Lucky worked 40 hours at 5.75 per hour
5.75*40=230.00

Fay worked 315 per week that 41 1/4 hours with time and a half
315/40=7.87
7.87*1.5=11.81=14.76
7.87*40=314.80
314.80+14.76=329.56

Robey had a month salary of 1700 and he worked 40 hours
1700*12=20,400
20,400/52=392.30
392.30/40=

Now I'm confused

with the week, month and year
315 week worked 41 1/4 hours
1700 month worked 40 hours
2350 month worked 40 hours
1510 month worked 44 hours with time and a half
52000 year worked 40 hours

I'm to figure the hour rate can you help??

AtlantaTaxExpert
Dec 13, 2006, 05:32 PM
Okay, the $315 portion has to be done on a trial-and-error basis. I know of no formula to help you.

Use 22 work days for the month portion. The one with 44.5 hours is another trial-and-error methodology.

The $52,000 year is easy: it's $1,000 a week, or $25 per hour.

Too Short
Dec 13, 2006, 10:09 PM
Okay, the $315 portion has to be done on a trial-and-error basis. I know of no formula to help you.

Use 22 work days for the month portion. The one with 44.5 hours is another trial-and-error methodology.

The $52,000 year is easy: it's $1,000 a week, or $25 per hour.



Thank You very much... :)

AtlantaTaxExpert
Dec 14, 2006, 08:48 AM
Glad to help!

taxsearcher
Dec 14, 2006, 01:08 PM
I don't know why ATG is having to do your homework for you! You should send him a generous tip!

The formula you need is as follows:

Let x = hourly rate.

$315 = 40x + (1.5x*1.25)

solve for x

41.875x = $315
x = $7.52

AtlantaTaxExpert
Dec 14, 2006, 04:45 PM
Thanks for the compliment. I should have figured out the formula, but I drew a blank!