View Full Version : 4 apples and 2 oranges equals $1
survivorboi
Feb 8, 2009, 02:10 PM
Here is how it goes:
If 4 apples and 2 oranges equals $1.00.
2 apples and 3 oranges costs $0.70,
How much is 1 apple and 1 oranges costs?
Please give very simple explainations on how to do this. Please, no confusions! Thanks ;)
rwinterton
Feb 8, 2009, 02:44 PM
Say A = cost of one apple
O = cost or one orange
Using your sentences, you can create two equations that describe the situation. For example, if twenty apples and thirty oranges cost $20 (2000 cents), you'd say something like
20A + 30O = 2000 (cents)
You now have two equations and two unknowns (A and O). They can be solved using one of a number of methods for solving simultaneous equations.
Shelesh
Feb 19, 2009, 07:09 AM
Sorry for my handwriting..
askgina97
Dec 8, 2009, 02:49 PM
OK so in all the scenarios each apple is worth .20 so in the 1st .20 x 4=.80 and each of the oranges cost .10 so
.10 x 2= .20 so the .80 + .20 = 1.00 and in the second it's the same .20 x 2= .40 and 0.10 x 3= .30 so .40 + .30=.70 so for scenario #3 just simply do .10 + .20 which equals .30 and that's your answer. Hope it helped :D :confused:
Perito
Dec 8, 2009, 09:32 PM
... hope it helped
The post is 10 months old. I don't think the person who asked the question cares any more.