askme42
Jan 20, 2009, 01:53 PM
Company X has a price standard of $2 per lbs.
5,000 lbs was bought at $2.20 per lbs.
The actual quantity used was 5,000 lbs, although the standard quantity for output was 4,500 lbs
What is Company X's material price variance?
5,000 lbs was bought at $2.20 per lbs.
The actual quantity used was 5,000 lbs, although the standard quantity for output was 4,500 lbs
What is Company X's material price variance?