joycelani
Dec 16, 2008, 10:45 PM
Here's my question from my Gr. 9 math homework:
Use an equation to solve this problem:
1 kg of peanuts costs $4
1 kg of pecans costs $22
You want 23 kg of mixed nuts worth $236. How many kilograms of each type of nut should you use?
I know the final answer to the question, but I have no idea how to make an algebraic equation for it. HELP!
Use an equation to solve this problem:
1 kg of peanuts costs $4
1 kg of pecans costs $22
You want 23 kg of mixed nuts worth $236. How many kilograms of each type of nut should you use?
I know the final answer to the question, but I have no idea how to make an algebraic equation for it. HELP!